Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
En egen flock | 0:e upplagan
- Halvklotband, Svenska, 2020
- Författare: Maria Nilsson Thore
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Bilderbokens huvudperson, en ensam tax, drömmer om en vän. Men hur gör man för att få en kompis när man är en liten vovve? Varje gång taxen går till rastgården i parken, där de andra hundarna håller till, känns det tokigt på något sätt. Taxen passar inte in, och det känns till och med lite jobbigt att vara bland de andra hundarna. Men alla andra hundar ser ju ut att ha så roligt tillsammans!
Maria Nilsson Thore har med varm och slagfärdig humor skapat en underbar allegori om vänskap i en hundrastgård. Med utsökt mysiga och detaljrika illustrationer bjuds läsarna in till fantasier och vänskapsfunderingar som: Hur långt måste man anpassa sig för att passa in och uppskattas av andra? Vad är en flock? Och måste man verkligen vara lika för att vara vänner? Kan det funka om man är lite olika – som en tax och en pudel, till exempel?
Illustrationer i svart/vitt men enstaka färginslag.
Om denna bok
En egen flock av Maria Nilsson Thore är en Halvklotband bok med 32 sidor på Svenska. Den utgavs 2020 av Bonnier Carlsen.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp En egen flock begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation