Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Bordssamtal : Moralia V | 0:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Plutarchos
- Betyg:
Skickas inom 3-4 vardagar
Fler utgåvor
Beskrivning
Den grekiske historikern och filosofen Plutarchos är framför allt känd som levnadstecknare, och hans biografi er inspirerade bl.a. Shakespeare till flera dramer. Men större delen av Plutarchos produktion utgörs av skriftsamlingen Moralia, som omfattar ett sjuttiotal skrifter i olika genrer: avhandlingar, essäer, dialoger, brev.
Plutarchos behärskade praktiskt taget hela sin samtids vetande inom etik och moral, politik, historia, filosofi, religion och naturvetenskap, och denna breda kunskap var en stor inspirationskälla för Michel de Montaigne, Francis Bacon, Jean Jacques Rousseau, Ralph Valdo Emerson och många fler.
Denna femte volym omfattar två titlar, Vin och diskussion och De sju vises symposion. Tidigare volymer på svenska är Kärlek och vänskap, Levnadsråd, Pedagogik och politik och Om religion. Urval, inledning och översättning: Sven-Tage Teodorsson.
"Man skrattar ofta högt, särskilt när resonemangen snubblar iväg åt alla tänkbara håll - för att med viss plötslighet landa i en slutsats som lika ofta är förbryllande som klargörande. Lika rolig är den antagligen ofrivilliga metanivån: man ligger till bords och samtalar om hur man bör ligga till bords och samtala." - Svenska Dagbladet
"Plutarchos Bordssamtal är värda att läsas för de klokheter som förmedlas. Vi påminns om hur sam-tal verkligen kan vara en konst: dynamiska ordväxlingar som överförs med en artighet som ändå tillåter att det ständigt är högt i tak." - Smålänningen
Produktinformation