Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Wilhelm Stenhammar | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Magnus Häglund
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Wilhelm Stenhammar (18711927) är i alla bemärkelser en levande klassiker. Hans sånger, orkesterverk, pianostycken och stråkkvartetter är älskade verk och förekommer allt oftare på repertoaren. Samtidigt finns det något gåtfullt över honom, både som människa och konstnär. Stenhammar är tillbakadragen och prövande, precis i uttrycken, aldrig skrytsam.
Hur kom sig denna livsinställning och vad säger Stenhammars musik om framväxten av det moderna Sverige? Magnus Haglunds biografi berättar om de estetiska och samhälleliga förskjutningarna, från ungdomsårens Wagnerpåverkan till det mogna skapandets klassicism och starka formintresse. Boken förmedlar de viktiga förbindelserna till samtidens konst, litteratur och arkitektur och spårar de vidare betydelser som gör musiken så rörlig och mångbottnad.
Magnus Haglunds bok om Wilhelm Stenhammar ingår i den serie porträtt av svenska tonsättare som ges ut i samarbete med Kungliga Musikaliska Akademien. Böckerna i serien är förhållandevis korta och lättillgängliga med rikt bildmaterial, utförliga verkförteckningar och information om tillgängliga inspelningar.
Om denna bok
Wilhelm Stenhammar av Magnus Häglund är en Danskt band bok med 231 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2019 av Kungl. Vitterhetsakademien.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Wilhelm Stenhammar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation