Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Paradisets vägar | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2021
- Författare: Peter Cornell
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
"En bok av fotnoter där romanens text uppfinns av läsaren själv varvid endast kommentarerna till texten står till förfogande." (Milorad Pavic, Die Zeit)
"Paradisets vägar är ett konstverk, ett mål i sig en rik och gåtfull bok." (Kristoffer Leandoer, AB)
"Ämnen vävs samman på ett lika intelligent som fantasieggande sätt. Cornells bok är ett bevis på författarens lärdom som mognat till visdom. Cornells labyrint lever och kommer att leva så länge det finns läsare." (Crispin Ahström, GP)
"Vällustiga texter, och detta är en sådan, kan man inte tala om utifrån, menar Barthes, bara 'besinningslöst plagiera' och 'hysteriskt betona vällustens outsäglighet'. En stimulerade och mycket elegant antiessä." (Jan Söderqvist, SvD)
"Med 'Paradisets vägar' har den svenska litteraturen tillförts något så sällsynt som essäer i den fragmentariska, antihistoriska tradition som var Walter Benjamins. (Mikael Löfgren, Expressen)
"Detta är en författare som omedelbart intagit en ledande plats bland dem som arbetat med den ickelinjära skriften som redan har auktoriteter som Cortazar, Stanislaw Lem och Borges." (Ivan Gorev, Literaturnaja gazeta)
Om denna bok
Paradisets vägar av Peter Cornell är en Häftad bok med 110 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2021 av Kungl. Vitterhetsakademien.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Paradisets vägar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation