Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
En Ö mitt i historien | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2019
- Författare: Lotta Hoffback-Kaljo
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Jätten Vist spanar ut mot Ön där hans lillebror försvann. En Liten Vätte sitter på en sten och tittar mot fastlandet, han saknar sin storebror. Vilda putsar på den blå stenen och gömmer den väl.
Petra, Albin, mamma Stella och pappa Magnus vet inget om detta då de lägger till med ekan vid Näs slott. De anar inte att de hamnar mitt i ett äventyr som har sin början långt, långt tillbaka i tiden. De träffar pratglada Edla, Roland som kör remmalag, en ål som gillar korvmackor och Lystra med den gnistrande manen. Och några riktigt skumma systrar. Ön är full av legender och historier, en del är sant, en del är saga. Man kan aldrig veta säkert.
Vad Ön heter får du veta i denna barnbok som även lämpar sig för högläsning, skriven av Lotta Hoffback- Kaljo och illustrerad av Maria Hugoson Sjögren. Båda med rötter inte långt från stranden där berättelsen utspelar sig.
Om denna bok
En Ö mitt i historien av Lotta Hoffback-Kaljo är en Inbunden bok med 116 sidor på Svenska. Den utgavs 2019 av Visto förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp En Ö mitt i historien begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation