Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
En persisk kokbok | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2022
- Författare: Maryam Madaresi
- Betyg:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
”Hur lagar man det där?” frågade Maryam Madaresis kollegor när de såg hennes lunchlådor. Det blev starten på ett Instagramkonto med följare från hela världen där hon delar med sig av traditionella persiska recept blandade med egna. Och nu kommer hennes första kokbok med persisk mat som den lagas hemma i vanliga kök. Det är rätter som får färg, doft och smak av ingredienser som saffran, sumak, granatäpple och färska örter. I centrum står förstås riset med tahdig, den knapriga skorpan som många känner igen men boken rymmer givetvis också recept på autentiskt lagade grytor, grillspett, soppor, bröd och röror och mycket mer. Det är vällagat, mustigt och fantastisk gott.
Om denna bok
En persisk kokbok av Maryam Madaresi är en Inbunden bok med 176 sidor på Svenska. Den utgavs 2022 av Bonnier Fakta.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp En persisk kokbok begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation