Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Jag överlevde hajattackerna 1916 | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2021
- Författare: Lauren Tarshis
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Tioårige Chet Roscow börjar äntligen känna sig hemma i lilla Elm Springs. Han trivs hos morbror Jerry och har fått nya vänner. Men sommaren blir inte som han tänkt sig. När tidningen skriver att två människor har dödats av en vithaj ute vid kusten, tar de flesta nyheten med ro. Ingen har någonsin hört talas om hajar som attackerar människor. Det är helt enkelt osannolikt, eller? En dag upptäcker Chet en stor vithaj nere vid badplatsen. Han försöker varna de andra men blir inte trodd. Hajen närmar sig och Chets vän Sid är fortfarande kvar i vattnet. Hur ska Chet lyckas rädda Sid och själv överleva hajattacken?
Jag överlevde-serien är lättlästa, illustrerade romaner som berättar om hur modiga och uppfinningsrika barn både upplevt och överlevt världsomvälvande händelser i historien.
Passar såväl historienördar som spänningsläsare!
LAUREN TARSHIS är författare och redaktör på det amerikanska förlaget Scholastic. Hon bor med sin familj i Connecticut.
Om denna bok
Jag överlevde hajattackerna 1916 av Lauren Tarshis är en Inbunden bok med 112 sidor på Svenska. Den utgavs 2021 av Lind & Co förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Jag överlevde hajattackerna 1916 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation