Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Jorden runt på 80 dagar | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2020
- Författare: Jules Verne, Andreas Palmaer
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
En av världens bästa äventyrsböcker – återberättad för dagens barn och med spännande nya bilder!
Phileas Fogg slår vad med sina vänner om att han ska lyckas resa jorden runt på bara 80 dagar. Det blir upptakten till en vild jakt som tar honom och hans betjänt Passepartout från England via Egypten, Indien, Kina, Japan och USA, och hem igen. De jagas av en hemlig agent, uppträder på cirkus, hamnar i fängelse och gör allt för att komma tillbaka i tid. Men ska de lyckas?
Ett oförglömligt äventyr som alla borde läsa minst en gång i livet, återberättat på lättare svenska av författaren Andreas Palmaer. Mats Minnhagen har illustrerat utvalda actionscener.
Bonnier Carlsens Äventyrsklassiker är tidlösa berättelser för moderna barn. Läs även Skattkammarön, återberättad av Cecilia Davidsson.
Om denna bok
Jorden runt på 80 dagar av Jules Verne och Andreas Palmaer är en Inbunden bok med 144 sidor på Svenska. Den utgavs 2020 av Bonnier Baby.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Jorden runt på 80 dagar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation