Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Blå ugglan | 0:e upplagan
- Halvklotband, Svenska, 2023
- Författare: Lotta Geffenblad
- Betyg:
Skickas inom 3-4 vardagar
Beskrivning
I en liten skogsglänta bland milsvida, blånande berg bor vännerna Granlund och Stenberg.
Hösten har kommit och de fyller dagarna med små utflykter, nykokt kaffe och mackor med smörstekta kantareller.
Sedan sitter de i skymningen och ser solen försvinna bakom grantopparna.
Men så händer något hemskt! Stenberg dör. Pang bom bara.
Granlund blir förtvivlad och gråter tills det blir en hel sjö av tårar. Och när saknaden efter Stenberg
river som värst i hjärtat, visar sig Blå ugglan för första gången. Den är gigantisk och stirrar med klotrunda ögon.
Granlund flyr in i sin stuga och gömmer sig under täcket. Vad vill den blå ugglan egentligen?
Med "Blå ugglan" har Lotta Geffenblad skapat en ömsint och humoristisk bilderbok om sorgens väsen och om stor vänskap. Det är en vacker utgåva med textilrygg och hela 56 sidor. En blåskimrande saga för alla åldrar.
Om denna bok
Blå ugglan av Lotta Geffenblad är en Halvklotband bok med 56 sidor på Svenska. Den utgavs 2023 av Bonnier Baby.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Blå ugglan begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation