Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Revor av ljus | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2024
- Författare: Jenny Elfving
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Fler utgåvor
Beskrivning
Den ensligt belägna ön Högbonden och dess gamla fyrplats är uppseendeväckande, vacker och okuvlig. Och berget är lika orubbligt som de minnen Josefin försöker göra sig av med. Hon har rest till Höga kusten och den isolerade ön för att förbereda en utställning, men istället för att packa upp sitt staffli blir hon som besatt av att ta reda på vilka som en gång levde på de karga klipporna. Undan för undan blir hon varse de berättelser som har dolts där.
Den unga lärarinnan Agnes kommer till ön nästan hundra år tidigare. Hon undervisar fyrfamiljernas barn och blir snabbt någon som de unga tyr sig till när deras föräldrar är upptagna med sina egna hemligheter. När första världskriget bryter ut posteras en grupp soldater på den lilla ön – men för Agnes bär Högbonden på långt större faror och utmaningar än världen utanför.
Med havet och berget som kuliss vävs de två kvinnornas öden samman och de visar sig ha en hel del gemensamt.
Revor av ljus är en kraftfull roman om skuld och skam som skildrar hur systerskapet kan vara en helande kraft. Jenny Elfvings debutroman är också en stämningsfull och poetisk kärleksförklaring till den karga norrländska naturen.
Om denna bok
Revor av ljus av Jenny Elfving är en Inbunden bok med 360 sidor på Svenska. Den utgavs 2024 av Nordic Academic Press.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Revor av ljus begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation