Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Guilloutinen | 1:a upplagan
- Pocket, Svenska, 2015
- Författare: Paul Frigyes
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
I denna orädda och avslöjande biografi, där en stor del av Sveriges offentlighet passerar revy, löper också en allvarlig fråga om villkoren i samhällets krav på framgång i mediernas rampljus. Vari består Sveriges behov av Guillou? undrar journalisten och författaren Paul Frigyes, som tog fem år på sig att skriva den oberoende boken om Jan Guillou.
I biografin avslöjas sanningar om Jan Guillou som han själv inte vill kännas vid.
Vad är sant i romanen Ondskan? Blev han ständigt misshandlad av sin styvpappa? Varför lämnade han TV-programmet Svepet i direktsändning, varför blev IB-affären så legendarisk, KGB-affären så förödande och vilken roll hade Guillous farfar och far på Frankrikes ambassad under andra världskriget? Och ärligt talat, hade han aldrig några rutiga skjortor på sig i TV-programmet Rekord-Magazinet?
Sedan Guillou första gången hamnade på Expressens löpsedel, som ung på sextiotalet, har han omgetts av infekterade trätor, beundran och öppen avsky, men också dråpliga omständigheter som blivit vandringshistorier. Jan Guillous bråk med kulturelit och offentliga makthavare är minnen för många - det handlar mindre om att mäta sig intellektuellt än om verbal slapstick och burlesk humor. Det är då i mötet med motståndarna han noggrant förbereder Guilloutinen.
Om denna bok
Guilloutinen av Paul Frigyes är en Pocket bok med 312 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2015 av Lindelöws Bokförlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Guilloutinen begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation