Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Essäer om Henry B. Goodwin | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2009
- Författare: Olle Östlind
- Betyg:
Skickas inom 6-17 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
I Östlinds text finner vi också fördjupningar om bland annat Goodwins negativa syn på den samtida rasforskningen, bakgrunden till praktverket Vårt vackra Stockholm, och historien om Goodwins isländska ungdomsförlovning. I en längre essä presenteras fotografens hustru, Ida Buergel Goodwin, och vi träffar också Georg Brandes, Karl-Otto Bonnier, John Hertzberg, Daniel Fallström, Ola Hansson och Laura Marholm. Författaren avslutar med en intervju med Alva Hallberg som arbetade i Goodwins studio 19161920. Bokens rika bildmaterial visar tydligt varför Goodwin har en framträdande plats i svensk fotohistoria!
Om denna bok
Essäer om Henry B. Goodwin av Olle Östlind är en Häftad bok med 310 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2009 av Nordic Academic Press.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Essäer om Henry B. Goodwin begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation