Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Teckna & berätta | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2013
- Författare: Peter Madsen, Thierry Capezzone
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Det finns böcker om att lära sig teckna. Det finns böcker om att lära sig skriva. Men det finns INGEN bok som Teckna & berätta.
Teckna & berätta är en handbok i bildberättande. Serieskaparna Peter Madsen och Thierry Capezzone har gjort en personlig bok som samtidigt blir en historia i sig om hur de skapar serier och andra bildberättelser.
Boken är rikligt illustrerad med exempel ur serieskaparnas produktion.
Serieskaparna
Peter Madsen är serieskaparen bakom succéserier som Valhall (just nu aktuell som samlade verk), Historien om en mor, Människosonen och bildböckerna Trollskogen.
Thierry Capezzone är skolad i den fransk-belgiska skolan och började sin karriär i Spirou. I dag är han kanske mest känd för serien HC Andersen junior.
Om denna bok
Teckna & berätta av Peter Madsen och Thierry Capezzone är en Inbunden bok med 168 sidor på Svenska. Den utgavs 2013 av Ekholm & Tegebjer förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Teckna & berätta begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation