Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Detta resulterade ofta i oro och gråt | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2018
- Författare: Lena Petersson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Det här är berättelsen om hur hon får sin diagnos och hur livet blev efter det. Det är en naken skildring av hennes liv, tankar och hur det kan vara att leva med Aspergers syndrom, men också en vacker berättelse om mod, hopp, om att våga och vinna, om styrka och skaparkraft.
Detta resulterade ofta i oro och gråt, är andra delen i Lena Peterssons självbiografi. Den första delen heter Hon verkar vara mycket ensam.
Det var i juli 2011 som Lena Petersson fick diagnosen för Aspergers syndrom, men vägen dit var lång och gick genom många svårigheter under uppväxten och senare. Svårigheter som helt säkert skulle kunnat varit betydligt mindre svåra om vetskapen kring funktionsnedsättningen funnits tidigare, både bland klasskamrater, lärare och andra både vuxna och jämnåriga. Inte minst för Lena själv. Denna självbiografi är hennes sätt att bearbeta sina upplevelser, samtidigt som den är en förhoppning om att skapa förståelse för vad det betyder att leva med Aspergers.
Sagt om Hon verkar vara mycket ensam, del 1 i Lena Peterssons självbiografi:
"Det är osentimentalt, allt annat än bittert, ibland hemskt ledsamt och frustrerande, men mycket oftare hoppfullt, spännande och roligt att följa med Lena Petersson i hennes vindlande resa ... Om man också vill få en inblick i hur en person med Asperger kan tänka om sin tillvaro är detta ett gyllene tillfälle ... en lysande självbiografi ..."
- Katarina Harrison Lindbergh, författare och föreläsare
Om denna bok
Detta resulterade ofta i oro och gråt av Lena Petersson är en Danskt band bok med 320 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2018 av Lumenos Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Detta resulterade ofta i oro och gråt begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation