Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Förgiftad : Berättelser om fasor, formler och fiaskon | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2019
- Författare: Ulf Ellervik
- Betyg:
Skickas inom 1-4 vardagar
Beskrivning
Nervgas och radioaktiva ämnen, cyanid och arsenik, hemliga agenter och terrorister. Ulf Ellervik gräver djupare i den onda kemin när han tar sig an konsten att giftmörda. Det visar sig vara svårare än vad man kan tro, och tillvägagångssätten är många och påhittiga. Vi finner giftmord i politiken, bland terrorister och i kulturen. Vad händer när vi utsätts för polonium? Varför är underrättelsetjänster så förtjusta i märkliga gifter? Bör vi bli misstänksamma när någon plockar Olanders blomma?
Förgiftad tar vid där bästsäljaren Ond kemi slutar och är en true crime i vetenskapens anda. Ulf Ellervik tar upp kända och okända fall genom historien och ger en beskrivning rik på kulturella referenser, gripande livsöden och kemi.
Produktinformation