Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Elbrist i storstäderna : ett marknadsperspektiv | 0:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2022
- Författare: Pär Holmberg, Thomas P Tangerås
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
De senaste åren har problem med överföringsbegränsningar i elnätet blivit alltmer påtagliga i Sverige. Detta har gjort det svårt för företag att expandera sin verksamhet och lett till ökade regionala skillnader i elpriset.
Forskarna Pär Holmberg och Thomas Tangerås, båda docenter i nationalekonomi, har undersökt olika marknadsreformer som inom några år skulle minska problemet med elbrist i storstäderna. Det handlar bland annat om att utnyttja de befintliga resurserna i systemet på ett mer effektivt sätt och förbättra de ekonomiska incitamenten för marknadsaktörerna.
Om denna bok
Elbrist i storstäderna : ett marknadsperspektiv av Pär Holmberg och Thomas P Tangerås är en Häftad bok med 79 sidor på Svenska. Den utgavs 2022 av Studieförbundet Näringsliv och Samhälle.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Elbrist i storstäderna : ett marknadsperspektiv begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation