Vad händer med klimatet? | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2019
- Författare: Lennart Bengtsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Vad är det som händer med jordens klimat?
Är en katastrof nära förestående med skenande uppvärmning och svällande hav? Eller är nuvarande förändringstrender hanterbara? Eller kan vi inte säkert veta vare sig det ena eller andra?
Många har bestämda åsikter om klimatet, men få har satt sig in i det komplicerade ämnet i lika hög grad som Lennart Bengtsson. I sextio år har han arbetat med och forskat om klimat och väder, bland annat som chef för European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, International Space Science Institute och Max Planck Institute for Meteorology.
I Vad händer med klimatet? ger Lennart Bengtsson sin syn på några av de mest grundläggande frågorna kring vår planets klimat:
- Vad bestämmer jordens klimat?
- Vad är växthuseffekten?
- Är det möjligt att förutsäga klimatet?
- Hur skall jordens energiförsörjning lösas?
- Kan oönskade globala klimatförändringar motverkas?
- Vilken roll kan Sverige spela?
Lennart Bengtsson är professor i dynamisk meteorologi. Under sin karriär har han haft en ledande funktion vid utveckling av meteorologiska analys- och prognossystem för praktisk tillämpning inom internationell vädertjänst. Bland annat har han varit chef för European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, Max Planck Institute for Meteorology och International Space Science Institute. Lennart Bengtsson är medlem i Kungliga vetenskapsakademien och hedersmedlem i bland annat American Meteorological Society och European Geophysical Union. Han har publicerat över 230 akademiska papers i ämnena meteorologi och klimatologi. »Vad händer med klimatet?« är hans första populärt inriktade bok.
»[Denna bok] är skriven av en av världens främsta experter inom klimatforskningen, med stora kunskaper om hur klimatsystemet fungerar med eller utan påverkan av mänsklig aktivitet. Lennart Bengtsson är internationellt erkänd och ledande inom atmosfärsvetenskap.«
André Berger, Georges Lemaître Center for Earth and Climate Research, Belgien
»[Lennart Bengtssons] unika kompetenser gjorde att jag i egenskap av chef för International Space Science Institute erbjöd honom rollen som den första chefen för Earth Science, en befattning som han innehade åren 2007 2013. Jag är stolt över att ha fått samarbeta med denne enastående fysiker och världskände expert inom meteorologi och klimatforskning.« Roger-Maurice Bonnet, International Space Science Institute, Schweiz
»Lennart Bengtsson, en erfaren och mycket ansedd meteorolog och klimatexpert, lägger här fram en realistisk men samtidigt optimistisk bedömning av tillgängliga förändringsalternativ.« Klaus Hasselmann, Max-Planck-Institut für Meteorologie, Tyskland
Produktinformation