Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Det pågående samtalet : En studiehandledning om de bibliska kvinnorna | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2020
- Författare: Eva Söderström
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Konstnären och teologen Eva Söderström har i flera års tid varit starkt berörd av Bibelns många berättelser om kvinnor. Det här är tredje boken som Eva Söderström skriver i ämnet, och med sin unika blandning av målningar, betraktelser och samtalsfrågor är den en värdefull resurs för den som vill lära känna Bibelns kvinnor närmare.
Det pågående samtalet innehåller 65 berättelser, där författaren använder Bibelns innehåll, som ibland är omfattande men ofta sparsamt med information, för att betrakta människoöden och reflektera över livsval.
Samtalsfrågorna får läsaren att tänka till på hur man själv skulle ha agerat i situationerna som Bibelns kvinnor befann sig i. Detta upplägg gör att Det pågående samtalet lämpar sig utmärkt att läsa tillsammans i grupp.
Om författaren
Eva Söderström är konstnär, författare, teolog och föredragshållare. Författare till: 49 kvinnor i Bibeln i ord & bild, 62 kvinnor i Bibeln i ord & bild och andaktsboken Jag har dig kär. Bosatt i Mjölby med ateljé i Sikfors.
Om denna bok
Det pågående samtalet : En studiehandledning om de bibliska kvinnorna av Eva Söderström är en Inbunden bok med 144 sidor på Svenska. Den utgavs 2020 av Sjöbergs Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Det pågående samtalet : En studiehandledning om de bibliska kvinnorna begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation