Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Historia för beslutsfattare | 0:e upplagan
- Halvklotband, Svenska, 2023
- Författare: Ernest May, Richard Neustadt
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Många amerikanska makthavare saknar historisk medvetenhet, konstaterade historikern Ernest May och statsvetaren Richard Neustadt: De kunde inget om historia att tala om och hade ingen känsla av att de saknade något. När historia ändå användes, var det för att stärka argument eller sprida tröst.
Utifrån övertygelsen att historia kan användas både oftare och bättre i beslutsfattande, skrev May och Neustadt denna bok 1986. Med utgångspunkt i centrala händelser i modern amerikansk historia de flesta av dem skräckhistorier om misslyckat beslutsfattande diskuterar May och Neustadt vad som hade kunnat hända om historiska erfarenheter hade tagits till vara.
Detta är inte en bok om historia i sig utan om hur historia kan användas. May och Neustadt utvecklade tidigt ett intresse för frågan om varför politikens resultat så ofta landade långt från avsikterna. Med historia som analytiskt redskap hade misstagen kunna undvikas. Boken innehåller också ett antal frågor som bör ställas före ett politiskt beslut, och inte när misslyckandet är ett faktum. Att med det förflutnas hjälp kunna se alternativa framtidsscenarion det är att lära av historien.
Denna utgåva ingår i serien Engelsbergsklassiker. Boken har ett nyskrivet förord av Mattias Hessérus.
Om denna bok
Historia för beslutsfattare av Ernest May och Richard Neustadt är en Halvklotband bok med 352 sidor på Svenska. Den utgavs 2023 av Bokförlaget Stolpe.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Historia för beslutsfattare begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation