Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Mörkret i oss : Pessismens och lidandets filosofi | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2024
- Författare: Mara van der Lugt
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
I en tid som framhåller självhjälp, personlig utveckling och positivt tänkande utarbetar den här boken en etisk hållning som framhåller värdet av att med öppna ögon se tillvarons svårigheter och lidande.
Under sjuttonhundratalet och artonhundratalet var den europeiska filosofin inbegripen i en livlig debatt om hur en förment god och allsmäktig Gud kunde tillåta lidandet i världen. Mörkret i oss följer de två konkurrerande filosofiska traditioner som föddes ur de tidiga moderna diskussionerna om ondskans problem, och som på diametral olika sätt förhöll sig till frågor om tillvarons värde och lidandets realitet. I en illustrativ tillbakablick på en av de mest spännande perioderna i filosofins historia, med namn som Leibniz, Hume, Voltaire, Rousseau, Kant och Schopenhauer, visar Mara van der Lugt hur pessimismen kan återuppväckas som en källa till medkänsla, tröst och kanske till och med hopp.
Om denna bok
Mörkret i oss : Pessismens och lidandets filosofi av Mara van der Lugt är en Inbunden bok på Svenska. Den utgavs 2024 av Fri Tanke Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Mörkret i oss : Pessismens och lidandets filosofi begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation