Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Fransk-algeriern Albert Camus | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2013
- Författare: Ingmar Simonsson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
I denna bok om Albert Camus liv och verk synliggörs bredden i hans arbete. 1935 grundade han en teater i Alger, var såväl regissör som skådespelare. Han ägnade sig där även åt förlagsarbete, journalistik, utgav två ungdomsverk, skrev parallellt "de tre Absurderna": romanen Främlingen, essän Myten om Sisyfos, pjäsen Caligula. Efter drygt ett års vistelse i en fransk alpby på grund av lungtuberkulos blev han hösten 1943 redaktör på förlaget Gallimard i Paris och chefredaktör för motståndsrörelsens tidning Combat. I krigets efterdyningar utgav han ännu en triptyk: romanen Pesten 1947, pjäsen De rättfärdiga 1949 och den stora essän Människans revolt 1951.
Om denna bok
Fransk-algeriern Albert Camus av Ingmar Simonsson är en Danskt band bok med 253 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2013 av Themis Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Fransk-algeriern Albert Camus begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation