Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Öland : mat, möten, miljöer | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2013
- Författare: Johan Marin, Magnus Bremefors
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Även om boken innehåller ca femtio recept – alla samlade på de sista trettio sidorna – så är det mycket mer än en ordinär kokbok. Det är en bok om den unika Öländska naturen och människorna som brukar jorden och föder upp djuren. Det är en bok om de som ser till att vi får några av världens bästa råvaror på tallriken.
Berättelsen börjar på våren när vårbruket står för dörren och avslutas vid höstjakten. Vi möter under denna perioden åtta av dagens producenter och lär oss om deras vardag i med- och motgångar. En vardag som för oss utifrån många gånger är otroligt spännande. Varje producents råvaror ligger sedan som grund för de recept som tagits fram.
Boken är en inspirerande kärleksförklaring i bild och text till Öland och till de som väljer att viga sina liv åt äkta varor. Något som känns väldigt viktigt med perspektiv till dagens matdebatter.
Om denna bok
Öland : mat, möten, miljöer av Johan Marin och Magnus Bremefors är en Inbunden bok med 285 sidor på Svenska. Den utgavs 2013 av Din Byrå Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Öland : mat, möten, miljöer begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation