Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Power Query - för Excel och Power BI | 1:a upplagan
- Kartonnage, Engelska, 2023
- Författare: Anna-Karin Petrusson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Ny säljare
Beskrivning
För att förklara Power Query kort; det bästa omvandlings-, städnings- och konsolideringsverktyg som Microsoft har någonsin skapat för slutanvändare!
Du lär dig hämta data olika datakällor såsom Excelfiler, textiler, databaser, webbsidor och hela mappar. Boken behandlar en rad olika sätt att automatisera omvandling av dina data. Du kan städa, dela upp, sätta ihop, vända, gruppera, formatera, konvertera, komplettera, skapa beräkningar och mycket mer för att förändra värdena innan resultatet läses in i Excel eller i Power BI Desktop.
Boken innehåller över 250 sidor i fyrfärgstryck och A4-format. Den är skriven på svenska, men även om du har en engelsk version är boken fylld med översättningar för funktioner och knappbeskrivningar.
Om denna bok
Power Query - för Excel och Power BI av Anna-Karin Petrusson är en Kartonnage bok med 260 sidor på Engelska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2023 av Infocell.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Power Query - för Excel och Power BI begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 20% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 439 kr medan nya kostar 552 kr – en besparing på 113 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation