Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Rullstolsskolan | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2018
- Författare: Pia Hammargren, Sara Hansson, Jenny Tollstern
- Betyg:
Skickas inom 1-2 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Pia Hammargren kommer från Göteborg men är nu boende i Växjö. Hon är verksam inom frågor rörande funktionsnedsättning och har byggt upp både organisationer, utbildning och sociala företag inom området. Pia har ett stort hundintresse och har tränat upp bichonhundar att hjälpa till i vardagen då hon sedan ungdomsår själv använder rullstol.
Hon läser en stor mängd böcker med allt från feelgood och spänning till historia och fakta. För Pia är läsning en form av resande för någon som är i en situation där han eller hon själv inte kan förflytta sig obehindrat.
Pia är en självlärd illustratör som brinner för färg och form och använder en stil med mycket kärlek, mjuka linjer och runda former. Hon har skapat karaktärerna Julia och hunden Messi som både förekommer i flera fylligt illustrerade barnböcker. Pia illustrerar både till egna berättelser och på uppdrag från andra.
Om denna bok
Rullstolsskolan av Pia Hammargren, Sara Hansson och Jenny Tollstern är en Danskt band bok med 29 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2018.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Rullstolsskolan begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation