Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Amerikaminnen – Återvandrare och invandrare berättar | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2020
- Författare: Ann-Marie Ivars
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Amerikaminnen återger berättelser från trettio Amerikafarare som lämnade Österbotten för att söka lyckan i landet i väster i början av 1900-talet. År 1916 började äventyret för många unga män med en flyktresa undan värnplikt till Sverige och därifrån vidare över Atlanten. Efter begränsningar i invandringen var det på 1920-talet många som flydde över gränsen från Kanada till USA. Livet i Amerika präglades av hårt arbete inom stålindustrin, i gruvor och skogar samt i tunnelbane- och brobyggen i New York. Unga kvinnor lärde sig landets språk och livsstil som hembiträden i amerikanska familjer.
Utvandringen avbröts av den stora depressionen, som på 1930-talet fick många att återvända till Finland. Lättast var det för dem som hade något att falla tillbaka på i hemlandet. De som blev kvar i Amerika för gott hjälptes åt för att klara sig igenom de ekonomiskt svåra åren.
Boken bygger på intervjuer med både återvandrare till Finland och invandrare i USA och Kanada. Gemensamt för dem alla är att de kommer från den sydligaste delen av svenskbygderna i Österbotten.
Ges ut i samarbete med Svenska litteratursällskapet i Finland.
Om denna bok
Amerikaminnen – Återvandrare och invandrare berättar av Ann-Marie Ivars är en Inbunden bok med 220 sidor på Svenska. Den utgavs 2020 av Appell Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Amerikaminnen – Återvandrare och invandrare berättar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation